RUS | GER | ENG

Modernizację schodów
Modernizację chodnika
[ Strona główna / Wydarzenia ] Aktualizacja: 19 listopada 2017 17:31:27

19 listopada 2017 Podsumowanie projektu edukacyjnego "Liść" zrealizowanego w Gr. III
[]
Zobacz galerię

Podczas spacerów i zabaw w ogrodzie dzieci zaciekawiły się spadającymi liśćmi z drzew. Najpierw ustaliliśmy co już dzieci wiedzą o liściach.  A potem przyszedł czas na zadawanie pytań. Przedszkolaki  były ciekawe m.in.:

• Dlaczego liście  spadają właśnie jesienią?
  • Dlaczego liście zmieniają barwy?
  • Dlaczego w ogródku trzeba je grabić i wywozić,  a np. w lesie zostają na zimę?

Współpracując z rodzicami zgromadziliśmy atlasy i książki przyrodnicze, w których szukaliśmy odpowiedzi na pytania. Okazało się, że liście mają różne kształty - i na tej podstawie w atlasie szukaliśmy nazw drzew, z których spadły przyniesione przez dzieci liście.

Dzieci badały dlaczego liście przyniesione do przedszkola po pewnym czasie usychają i co stanie się gdy zanurzymy je w wodzie.

Przedszkolaki  badały kształt i fakturę liścia przy użyciu lupy, odwzorowywaliśmy kształt, kolor  liści na kartce papieru.

Odwiedziła naszą grupę ekspert pani Katarzyna - nauczyciel biologii, która przeprowadziła z dziećmi eksperymenty i pomogła znaleźć odpowiedzi na kolejne pytania.

Teraz już było jasne po co liściom żyłki. Gość wyjaśnił jak ważne dla drzew są liście i dlaczego nie spadają latem tylko przed zimą. Okazało się , że liście w lesie służą różnym zwierzętom za niezłą kryjówkę przed zimnem. Przedszkolaki oglądały liść pod mikroskopem. Dowiedziały się również, że w liściach znajdują się barwniki, co zostało potwierdzone eksperymentem, żyłki natomiast służą do transportu wody - co również zostało potwierdzone doświadczeniem.

Sprawdziliśmy  do czego można by wykorzystać kolorowe liście i zrobiliśmy dekoracje na okno, powstały piękne róże w kolorach jesieni. Zrobiliśmy jesienną zakładkę do książki. Listki posłużyły jako materiał do stemplowania i powstały piękne prace plastyczne o drzewach jesiennych. Liść to także dobry materiał do wykonania pracy metoda frottage.

Listki również posłużyły jako rekwizyty do zabaw muzycznych i matematycznych. Przedszkolaki zrobiły zielnik do kącika przyrody.

Dzieci były bardzo zaangażowane w projekt, miały wiele radości, a także satysfakcji z realizacji.